Specjalistyczna Praktyka Otolaryngologiczna

lek. med. Jarosław Wąs

Ostre zapalenie zatok

Ostre zapalenie zatok jest z reguły łatwe do rozpoznania.
Objawy o nagłym początku, w postaci blokady nosa, połączonej z wzmożonym wydzielaniem treści wodnistej, śluzowej, lub ropnej, oraz charakterystycznymi, rozpierającym bólami głowy, są wystarczające do postawienia diagnozy.

Dodatkowymi dolegliwościami są często: wrażenie ściekania wydzieliny do gardła (postnasal drip), zaburzenia węchu, zatykanie uszu.

Ból głowy jest z reguły ograniczony do twarzoczaszki, często promieniuje do zębów górnej szczęki, ale przy zajęciu zatok tzw. tylnej grupy może lokalizować się w środku głowy, albo wręcz promieniować do tyłu czaszki.

Objawy ogólne nie są charakterystyczne- może pojawić się podwyższona ciepłota ciała i uczucie ogólnego rozbicia.

Z całą mocą należy podkreślić, że obrzęk policzków, czy innych części miękkich twarzy nigdy nie występuje w niepowikłanych zapaleniach zatok. Objaw ten jest często mylnie nadinterpretowany, a leczenie oparte na błędnych przesłankach, nieskuteczne.
Najczęstszą przyczyną takich zaburzeń są zmiany patologiczne w uzębieniu.

Rozpoznanie ostrego zapalenia zatok oparte na wywiadzie może postawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Konsultacja otolaryngologiczna i badania dodatkowe są niezbędne w przypadku nasilonych, lub nieustępujących mimo leczenia objawów.

Leczenie ostrego zapalenia zatok polega przede wszystkim na likwidacji objawów zapalenia- a więc obrzęku błony śluzowej i ograniczeniu wydzielania.
Rutynowe podawanie antybiotyków we wczesnej fazie choroby nie ma uzasadnienia, gdyż w zdecydowanej większości przypadków przyczyną są infekcje wirusowe.
W zachorowaniach o typowym przebiegu nie ma też żadnej potrzeby wykonywania badań radiologicznych (rtg, TK).